top of page

Tým Červeného Jelena a Trezoru Špork se v květnu 2023 zúčastnil národního kola Bocuse d'Or. Skupina složená z kandidáta Františka Hrdiny, Commis Ester Hlávkové a mentora Josefa Křížka si vedla v soutěži výborně.

 

Mezi obrovskou konkurencí včetně kuchařů z národního týmu si totiž vyvařili výborné skóre a obsadili krásné 4. MÍSTO. Gratulujeme! A samozřejmě gratulujeme i vítězi národního kola, kterým je Dominik Unčovský.

Bocuse d'Or - přípravy

Vše začalo už měsíce před finálovým eventem, a to přihlášením do soutěže. Před národním kolem totiž probíhala ještě eliminace, kdy ze všech přihlášených kuchařů vybírala odborná porota TOP 10 kuchařů na základě zkušeností a vypracovaného konceptu.

 

Jakmile se Fanda a Ester dozvěděli, že budou vařit v národním kole, dali se společně s mentorem Pepou do práce. V kuchyni se pak pracovalo na tvorbě receptury, celá příprava obou dvou pokrmů se pak musela řádně otestovat, vyladit a natrénovat, což trvalo stovky hodin!

 

Na pohled se to nezdá, ale náš kuchařský tým se na soutěž připravoval 6 týdnů v kuse. Skrze březen a duben se Fanda, Pepa a Ester scházeli před pracovní dobou nebo po ní a celkem proběhlo přes 20 tréninků, kde se snažili vychytat každou maličkost, aby vše bylo naprosto perfektní, až se dostanou na velké podium.

 

Do Trezorové kuchyně přijel i Patrik Jaroš, který našemu týmu dal podporu a cenné rady.

Bocuse d'Or - Finále

Začátkem května 2023 proběhlo v rámci Makro Czech Gastro Festu národní kolo prestižní kuchařské soutěže Bocuse d'Or. A my jsme u toho nemohli chybět.

Své zastoupení jsme na Bocuse d'Or měli mezi soutěžícími i v odborné porotě. Marek Fichtner, executive chef restaurace Červený jelen a Trezoru Špork se už začátkem roku 2023 stal prezidentem akademie (odborné poroty) a měl tak velký podíl na organizaci a realizaci celé akce. Společně s Markem pak usedlo do odborné poroty dalších 19 kapacit z české gastronomické scény.

Našemu týmu se podařilo probojovat mezi top 10 finalistů a byl čas se zúčastnit finále, kterým byl květnový event v O2 Universu. V sobotu 6. května, třetí soutěžní den, se na plac před zraky diváků postavil i František Hrdina se svým týmem.

Cílem všech soutěžících je během 5 hodin a 35 minut připravit a naservírovat odborné porotě dva teplé pokrmy (jeden na podnosu a druhý na talíři) na vybrané téma. Jako téma letošního ročníku pro podnos stanovila porota králičí hřbet a králičí stehno. Pro talíř to byla naopak zelenina - brambory a česnek. 

A jak vypadal finální výsledek? Podívejte se do galerie na tu nádheru.

 

Náš tým pro králíka na podnose zvolil klasické propojení chutí, které vychází z tradic České kuchyně. 

 

Základními kameny tohoto chodu při vytváření receptů byl důraz na udržitelnost a místní dodavatele.

U brambor a česneku na talíři se odrazili od vzpomínek z dětství. Když jako děti trávili celé dny venku v přírodě, přišel hlad a museli využít, co bylo kolem.

 

Použili spojení brambor pečených v popelové solné krustě se slámou, doplněné o pyré se šťovíkem.

Tomu se říká kulinářské umění.

Tým Červeného Jelena a Trezoru Špork vše přehledně popsal v brožuře, kterou také předkládali odborné porotě. Můžete v ní zalistovat:

bottom of page